Rize Chat Odaları

Rize Chat Odaları
0 0 Oy Verme
Bu Yazıya Puan Ver

İçindekiler

Rize Chat Odaları

 

Rize Chat Odaları Rize Sohbet Sitesi Rize Sohbet Odası

Rize Sohbet Odaları Rize Halkımıza Özel Olarak İnternet Üzerinden Kolay Bir Şekilde sohbet Etme İmkanı Sunuyoruz Rize Değerli Sakinlerine Verdiğimiz Bu Hizmet Sizlere Sohbet Kavramında Keyifli Bir Kapı Aralamanıza Olanak Sağlayacaktır Rize Sohbet Odalarında Arkadaşlık , Dostluk , Aile , Saygı , Sevgi Çerçevesinde Müzik Eşliğinde keyifli Dakikalar Geçirebilirsiniz.

Bayan Arkadaşlıklar Kurabilir Kendinize Yeni Sırdaşlar Bulabilirsiniz , Bayan Arkadaşlar da Kendilerine Bay Arkadaşlıklar  Edinebilir normal Hayatında Yaşamadığı Değerleri İnternet üzerinden Elde Edebilirler Rize Sohbet Odaları Rize Halkının Tüm Bölgesine Hitap Eden Bir Sohbet Platformudur , Evinizde Sıkıldığınız da Bilgisayar Başında Güzel Vakit Geçirmek İstiyorsanız.

Eğer Tam Yerindesiniz Demektir , Baldan Tatlı Sohbet odalarına Girerek Kendinize Yeni Yollar , Yeni Adımlar ve Macera Arama Yolunda İlerleme Kaydede Bilirsiniz Sohbet Türkiye Rize Halkına İyi Vakit Geçirme Dileğiyle , İyi eğlenceler Diler…

Rize Chat Odaları, Rize Sohbet Sitesi, Rize Sohbet Odası, Rize Sohbet, Rize Chat, , Sohbet, Rap Sohbet, Face Sohbet, Arkadaş Sohbet, Ciddi Sohbet, Türkiye Sohbet, Sohbet Odası, Chat Sitesi, Chat Odaları

Rize Chat Odaları, Rize Sohbet Sitesi, Rize Sohbet Odası, Rize Sohbet, Rize Chat, , Sohbet, Rap Sohbet, Face Sohbet, Arkadaş Sohbet, Ciddi Sohbet, Türkiye Sohbet, Sohbet Odası, Chat Sitesi, Chat Odaları

 

RİZE

 

 

RİZE, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde bir ilimizdir. Topraklarını doğuda Artvin, güneyde Erzurum, güneybatıda Gümüşhane, batıda Trabzon illeri çevirir. Kuzeyden Karadeniz’le sınırlanır. Merkez ilçesinden başka 7 ilçesi daha vardır: Ardeşen, Çamhhemşin, Cayeli, Fındıklı, İkizdere, Kalkandere, Pazar. Bunlara bağlı 16 bucağı, 286 köyü vardır.

Yüzölçümü: 3.920 km2 Nüfus: (2010) 319.637

Nüfus yoğunluğu: Km2’ye 77 kişi Yüzey Şekilleri. ? Rize ilinin toprakları çok engebelidir. Denizden hemen sonra dağlar yükselmeye başlar. Doğu Karadeniz Wağ- ları’nın Rize ili sınırları içinde kalan parçalarına Rize Dağları adı verilir.

Kıyıya paralel olarak uzanan bu dağlar üzerinde Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek tepeleri bulunur. Doğudaki Kaçkar Dağı 4.000 metreye yaklaşır (3.937 m.). Daha batıdaki Ver- çenik Dağı da (3.711 m.) Karadeniz Bölgesi’nin ikinci yüksek noktasıdır. Rize Dağları’nın bir başka özelliği de üzer-lerinde eski buzullara ait bazı izler, bu arada küçük buzul gölleri de bulunmasıdır.

İklim. ? Rize ilinin kıyı kesimlerinde ılık bir deniz iklimi görülür. İl merkezi Rize şehrinde yıllık ortalama sıcaklık 14°’dir; en sıcak olan ağustos ayı ortalaması 22°.6?, en soğuk ay otan ocak ve şubat ortalaması 6°.8’dir. Rize’de şimdiye kadar sıcaklığın en çok 37° 9’a çıktığı (2 mayıs 1953), en az da ?7°’ye düştüğü (19 mart 1963) gö-rülmüştür.

Rize ikliminin kaydedilmeye değer önemli bir özelliği de yurdumuzun en çok yağış a- lan bir köşesi oluşudur. Rize şehrinde ortalama olarak yıllık yağış tutarı 2416 mrtı.’dîr. Rize’de gökyüzü çoğunlukla bulutludur, ortalama olarak yılm 170 günü yağışlı geçer.

Bitki Örtüsü. ? Yağışın bol olması dolayısıyla doğal bitki örtüsü gürdür. Dağların alçak kesimlerinde belli bîr yüksekliğe kadar yayvan yapraklı ağaçlar, daha yükseklerde ise iğne yapraklı ağaçlar ormanları bulunur.

Akarsular. ? Rize’de önemli akarsu yoktur. Rize Dağları’ndan inerek Karadeniz’e dökülen kısa boylu akarsular daha çok sel karakterlidir, yazın çoğunlukla kururlar.

Tarım. ? Rize’de tarım alanları çok dardır. Tarla tarımı yapılabilecek yerlerin büyük bir kısmını mısır tarlaları kaplar. Tahıl çeşitleri arasında mısırdan sonra pirinç gelir. Rize’de yetiştirilen pirinç sulanmaya ihtiyaç göstermeyen «dağ pirincUdir. Öte yandan, Rize yöresi Karadeniz Bölgesi’nde tarımın en çok geliştiği bir alandır.

Ekonomi: Rize ili ekonomisi, çay fabrika ve atölyeleri, birkaç kereste-parke fabrikası, İkizdere Hidroelektrik Santralı, fındık fabrikaları vb. küçük endüstri kuruluşları dışında, büyük ölçüde tarıma, ormancılık ve balıkçılığa dayanır. Yeraltı kaynakları bakımından da zengin değildir. Böyle olmakla beraber, tarım ürünleri çeşitli olmadığı gibi, üretimleri de azdır.

Bu duruma göre Rize ilinin en önemli gelir kaynağı, tarımının sadece 40 yıl kadar bir geçmişi olmasına karşın, çaydır. Bu üretimin çok büyük bölümü Rize iline aittir (Türkiye üretiminin % 73’ü). 106 bin ton kuru çay üretimi ise önemli bir miktardır ve Türkiye’ye dünyanın başlıca çay üreticisi ülkeler arasında küçümsenmeyecek bir yer kazandırmıştır.

Öteki toprak ürünlerine gelince: Yukarıda belirlenen iklim ve relief koşulları nedeniyle Rize, Türkiye’de en az tahıl yetiştiren ildir. Mısır dışında tahıl üretimi yok gibidir. Baklagiller üretimi, hepsi de fasulye olmak üzere 70 ton kadardır. Endüstri bitkilerinden tütün, kenevir ve soya yetiştirilir; fakat üretimleri çok azdır. Toplam meyve üretimi 25.120 tonu bulur. Yerini çay plantasyonlarına bırakan fındık ve turunçgillerin üretimi hissedilir derecede azalmıştır.

Çay plantasyonlarının rakibi olmayan armut, elma ve kestanı gibi meyvelerin üretimi daha fazladır: Sebze tarımı çok azdır. Hayvanlar içinde en çok besleneni, inektir. Bunu koyun izler. Yıllık inek sütü üretimi 30 bin ton kadardır.

Ulaştırma: Türkiye’nin kuzeydoğu kenarında ve oldukça sapada kalan Rize ili, ülkenin öteki bölgeleriyle ulaştırma bağlantısını deniz ve karayoluyla sağlar. Denizyolları ulaştırması eski önemini yitirmiştir. Bugün, yük ve yolcu taşıması daha çok karayoluyla gerçekleştirilir. Bu yol, ili kıyı boyunca Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun’a bağlar; buradan Ankara, İstanbul’a yönelir. İl merkezi Rize, ayrıca İspir üzerinden Erzurum’a da bağlanmıştır. Köy, bucak ve ilçelerle il merkezi arasındaki yollar da, İç Anadolu’dakiler kadar düzenli ve ulaşıma uygun değildir.

 

Rize Hakkında Bilgi ( Tarihi – Nüfusu – Tanıtımı )

Çaykur binası, Rize Bütün bunların yanıbaşında Rize iline en çok para kazandıran, çaydır. Rize’de çayın yetişebileceğinin anlaşılması üzerine ilk te-şebbüs 1892’de yapılmış, çay bahçeleri ilk önce Rize’nin merkez ilçesinde kurulmuştu. Cumhurîyet’ten sonra bu iş daha büyük bir önemle ele alındı, T924’te Devlet tarafından büyük bir çay fidanlığı kuruldu. Ayrıca, halkın da çay ekim alanları gittikçe genişlemeye başladı. Rize’de çay fabrika ve atelyeleri de çay ta-rımına bağlı olarak gelişmiştir. Çayeli, Gün- doğdu, Eskipazar fabrikaları açıldıktan sonra, 1959’da Rize çayı, Türkiye çay çoğaitı- mmın %59’unu karşılar duruma geldi. Bugün Rize’de 7 çay fabrikası ile 14 çay atel- yesi vardır. Yetiştirilen ve işlenen çay Rize’ ye 200 milyon liradan fazia gelir sağlar.

Rize Şehri

 

İl merkezi Rize şehri, Karadeniz kıyısında kademe kademe yükselen sırtlar üzerinde kurulmuştur. Gür ağaçlık, yemyeşil tepelerin önünde çok şirin bîr görünüşü vardır. 32 ma-halleden meydana gelen şehrin nüfusu (1975 sayımına göre) 36.000’dir. Doğu Karadeniz bölümünün Trabzon’dan ve Giresun’dan sonra üçüncü büyük şehridir.

Evler, kıyıdan başlayarak 100 m. rakıma kadar yükselir. Şehrin merkezî kısmı kıyıda kurulmuştur. Yamaçlara tırmanan mahalleler «dağınık yerleşme» düzeninde yayılır. Rize şehri Karadeniz kiyıst boyunca giden yollarla başka kıyı şehirlerine bağlandığı gibi, güneye inen bir yolla da Kalkandere, İkizdere üzerinden Çoruh vadisindeki Ispir’e bağlıdır.

Şehirde çay fabrikasından başka, kereste fabrikası, un fabrikası, oto tamir yerleri vardır. Bazı evlerde bez dokunur. Mısır koçanı yaprağından da, mobilyacılıkta kullanılan şerit yapılır.

 

Rize Bibliyografya

Bu konudaki eserlerin başlıcaları. ? Size (O. Yalçın, 1970); Rize: İçtimai, iktisadi ve Kültürel Bakımdan Bir Tetkik (R. Arer, 1952); Rize, Artvin ve Kars Havalisi Türkü, Saz ve Oyunları (A. Saygun, 1937); Rize Şairleri (S. Can, 1940); Rize’de Çay (A. Aktan, 19-16); Rize’de Çay Yetiştirmenin Tabii Esasları (S. T. Tekeli, 1943); Rize Bölgesinde Çay Yetiştirmenin ve işlemenin Meseleleri (Prof. Dr. S. T. Tekeli, 1961); Rize İl Yıllığı (1967).

Rize hakkında Genel Bilgiler

Rize ili, Türkiye’nin kuzeydoğusunda yeralan ve Karadeniz’e sahili olan bir il. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yeralan Rize’nin batısında Trabzon doğusunda Artvin,Güneybatısında Bayburt, güneyinde Erzurum illeri bulunur. Türkiye’nin en çok yağış alan ilidir. En önemli ürünü çay olan Rize’de kivi meyvesi yetiştiriciliği de başlamış durumdadır. Fakat kivi üretimi fazla olmadığı için ancak şehrin kendi ihtiyacını karşılar.

Rize’de yaz mevsimi ılık geçer. Sonbahar ve kış mevsimleri ise yağışlı geçer. Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Rize, bölgenin en karakteristik özelliklerini gösterir. Anadolu’nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısı ile de ayrılır. Dik yamaçlı vadileri, zirvelere ulaşılabilir dağları, buzul gölleri, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemer köprüleri ve kaleleri, coşkun akan dereleri ile çok özel bir turizm beldesidir.

Eski Mynet Chat Sohbet Siteleri, Mynet Chat Sohbet Odaları, Eski Mynet Chat Sohbet Odaları, Mynet Chat Sohbet, Mynet Chat

Eski Mynet Chat Sohbet Siteleri, Mynet Chat Sohbet Odaları, Eski Mynet Chat Sohbet Odaları, Mynet Chat Sohbet, Mynet Chat

Osmanlı döneminde liman, nahiye ve kaza merkezi olarak önemini korumuştur. 1640 yılında buraya gelen Evliya Çelebi Rize’den şöyle söz etmiştir: “Trabzon’a bağlı deniz kıyısında bahçeli güzel bir yerdir”. Osmanlı döneminde Batum Kalesi muhafızı Tuzcuoğlu Memiş Ağa (1814-1817) ve Trabzon ağalarının isyanı (1835) gibi isyanlar olmuş ve bastırılmıştır. Rize XIX.yüzyılda önemli bir kaza merkezidir. Berlin Antlaşması ile (1878) Lazistan sancağının merkezi olan Batum Rusya’ya bırakılınca Rize Trabzon Vilayetine bağlı sancağın merkezi olmuştur.

 

Bu Şehirdeki İlçeler

▪ Merkez Sohbet

▪ Ardeşen Sohbet

▪ Çamlıhemşin Sohbet

▪ Çayeli Sohbet

▪ Derepazarı Sohbet

▪ Fındıklı Sohbet

▪ Güneysu Sohbet

▪ Hemşin Sohbet

▪ İkizdere Sohbet

▪ İyidere Sohbet

▪ Kalkandere Sohbet

▪ Pazar Sohbet

Bu Şehirdeki Üniversiteler

▪ Rize Üniversitesi Sohbet

 

Rize Chat Odaları, Rize Sohbet Sitesi, Rize Sohbet Odası, Rize Sohbet, Rize Chat, , Sohbet, Rap Sohbet, Face Sohbet, Arkadaş Sohbet, Ciddi Sohbet, Türkiye Sohbet, Sohbet Odası, Chat Sitesi, Chat Odaları

PaYLaŞşşş

Yazar: admin

Görüntüleme: 274 defa

Kategori: Chat Odaları

Yayınlanma Tarihi: 27 Mart 2023

Abone Ol
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır içi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
trackback
Yakup
1 yıl önce

sohbetin başadı ve güzel dostluklarla bitti platform emeğine yüreğine sağlık

trackback
Alifuat
1 yıl önce

Emeğine sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş 🙂 Herkesi Sohbetin en samımı halı olan sohbetturkiye.net e bekleriz 🙂

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50
2
0
Bu Konu Hakkında Sende Düşüncelerini Yazx